Na náměstí Míru si zvyknu,na zanedbané město ne!

Byl jsem si v pondělí 28.5. v podvečer na poště pro dopis. Přestože jsem o rekonstruovaném náměstí Míru napsal kritický článek, který měl vysokou sledovanost (celkem web 5603 zobrazení za týden od.23.4. do 1.5.2018, z toho nám.Míru 3025 zobrazení) a došly také souhlasné reakce, nejsem vůči náměstí zapšklý a nebudu se mu vyhýbat.

V to pondělí v podvečerním slunci na něj byl hezký pohled a musím rovněž konstatovat,  že je hezčí ve srovnání s původním stavem, jak se na to ostatně snaží upozornit článek  "Dokončení rekonstrukce náměstí Míru doprovodí v pátek 1. června program pro děti, folklor i laserová show", který je od 30.května na webu města. Co je nové, to je hezké, vše je upravené a uklizené. Děcka už využívají vodní prvky ke koupání a čvachtání, někdy se ve vodě chladí i rodiče, poležení na měkkém travnatém koberci je též po ruce...

K máločemu se dá vyslovit stoprocentní odsudek a platí to i pro toto náměstí. Spousta lidí zde ale nevidí smysluplnost a praktičnost, kterou by tady očekávali, v tom je ta promarněná příležitost. Tohle přece nemá být žádná zóna klidu, ale především živé nákupní a zábavní centrum, v němž vlastní všechny obchody i kulturní zařízení město, má z nich slušné nájmy a určitě si přeje, aby prosperovaly. Podmínky pro to však bohužel nevytváří, naopak, zákazníkům vzalo parkovací komfort. Že je to důležité, si každý může ověřit na už poměrně dlouhém výčtu uzavřených a prázdných a zřejmě i neprodejných obchodů se značnou prodejní plochou ( jejich výčet je v článku "Zásadním problémem města je doprava").

Sotva trochu odezní vzrušení a rozhořčení z nepříliš povedené rekonstrukce první etapy náměstí, už se nám v horečné snaze nějak připravit celek na slavnostní zahájení připomíná, co bude následovat v etapě druhé. Ve zbytku města roste půlmetrová tráva, na náměstí ale finišují celé dny zahradníci a dlaždiči - polovina SMV. Vzdáváme hold betonu, v podobě téměř 700m2 zámkové dlažby na ploše před kulturním domem. Je to asi pouze provizorní úprava na pár let, ale i tak. To opravdu nenapadlo pány něco, co by tu obrovskou plochu rozbilo? Po celou dobu, co rekonstrukci sleduji mě provází jedna neodbytná stěžejní myšlenka : nikdo z těch, kteří s tím mají co do činění nemá představu, co si počít s tak velkými plochami. A proto je zaplácáme nudnými a drahými útvary se sterilními zatravněnými záhony, nebo prostě jen tak - nudným betonem.

i ta původní, dnes vybouraná úprava tohoto prostoru byla nápaditější...

Byli jsme s manželkou v neděli na obědě ve Strážnici. Cíleně ve Strážnici, v restauraci Pod věží. V našem městě bohužel neexistuje restaurace, kde by se vařilo i něco jiného, než stále dokola tradiční české hotovky a klasické "minutky". V restauraci Pod věží nabízeli francouzskou kuchyni a myslím, že se jim to i podařilo - pochutnali jsme si. Po obědě jsme využili krásného počasí k procházce středem města. Strážnicí se oproti našemu městu neprohnala investiční smršť. Žije skromněji, ze své solidní historické podstaty a přestože jsem místní patriot, musím s povzdechem konstatovat, že je tam cítit to, co kdysi v pozitivním smyslu utvářelo uvědomělé měšťanství. Souvisí to i s vnímáním původní historické zástavby, atmosféry místa, tradice a dojmu přirozené kulturnosti, které se ve Strážnici dají postřehnout a které, bohužel, naše město téměř zcela minuly. Proto tam již léta chodíme rádi i na plesy a vinobraní.

Pozná se to myslím, hlavně na vztahu občanů ke svému městu, ale i naopak, chápání potřeb občanů ze strany radnice a jeho celkové kultivovanosti. Neodolal jsem, abych si v tu neděli mimo jiné nevyfotil objekt, který se ukázal být stanovištěm kontejnerů na tříděný i komunální odpad. Stejné kontejnery jako ve Veselí, pouze jejich umístění v duchu výše zmíněného.

Bydlím u Orlovny a už jsem problém se zdejším stanovištěm tříděného odpadu několikrát řešil s vedením města. Bez odpovědi na můj podnět a jak sami vidíte, taktéž bez úspěchu a tedy jeho nápravy. Pro detaily si obrázky rozklikněte.

Protože tam chodím do obchodu i s odpady, mám už slušnou databázi fotek. Tak zanedbané jako teď, to tam ale nikdy nebylo. A bohužel, znovu musím konstatovat, že zanedbané v údržbě je celé město. O důvodech, které jsou toho příčinou jsem už psal na jiném místě.


Ve Veselí nad Moravou, 5.června 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld