O sportu a zdejším fotbalu zejména

Doplněno o výměnu názorů mezi čtenářem a autorem článku (PDF pod článkem)

Trochu vzpomínek a krásných emocí na úvod

Sport mě v celku příliš nezajímá, i když jej okrajově sleduji. Myslím, že to tak má hodně lidí, kteří určité věci neprožívají, ale v zájmu všeobecného přehledu a informovanosti, alespoň rámcově ví, co se v různých oblastech všeho, co patří k našemu životu děje.

Snad každého potěší, když se našim jednotlivcům i týmům daří na vrcholných sportovních událostech, natož tehdy, když krásně po česku „vytřou“ zrak (ale dá se to vyjádřit i jiným, méně slušným slovem) namyšleným borcům a odborníkům ze světa sportu, kteří nás podceňují. Je to sice jenom sport, ale i ten patří k radostem našich životů. Vzpomeňme na hokejové Nagano, nejvýznamnější hokejový turnaj v historii hokeje vůbec, ​​​​​​​

Vzpomeňme fotbalové mistrovství Evropy 1996 v Anglii, nebo zápas fotbalového EURO 2004, kde jsme řádně vytřeli zrak (horší kvalita zvuku) sebevědomým, ale skvělým Holanďanům.  A takových událostí by se dalo najít daleko více a nejen u těch nejpopulárnějších sportů planety. Za všechny ty další jedna z říše snů, ze zimní Olympiády v Jižní Koreji 2018, kde Ester Ledecká v době, ve které již některé televizní stanice v čase, kdy už jeli pouze „outsideři“ přesunuly svou vysílací pozornost na jiné sporty, doslova šokovala celý svět výkonem, který byl označen za největší překvapení v celé historii OH. ​​​​​​​

To jsou chvíle radosti, kdy je člověk hrdý na svou zemi i její skvělé reprezentanty.  ​​​​​​​

Bude řeč hlavně o fotbalu, o tom veselském zejména

Podobně, jako je to s našimi reprezentanty státními, je to v malém měřítku i na úrovni malých měst a vesnic, jako je třeba to naše.

Týmy dospělých fotbalistů jsou nejvíc viditelné a sledované, v jejich výkonech a umístění se shlíží začínající fotbalová drobotina, žáci i dorostenci v naději, že jednou budou jejich hráči i oni. Je to tedy "výkladní skříň" veselského fotbalu.

Sport a fotbal zejména, je v našem městě slušně dotován za strany radnice, bohužel jediného zdejšího donátora. Bída, která je ve Veselí v oblasti větších firem vůbec a těch, ochotných sypat peníze do sportu navíc, je většinovou příčinou soužení našich fotbalových mužských reprezentantů. Fotbal je fenoménem jak kladným, tak někdy také odpuzujícím, zejména zákulisními a finančními čachry jeho funkcionářských aktérů. To je bohužel neměnné a tak už se to bere jako nutné zlo, které nejde odstranit.

Veselským mužům se nedaří dobře. V nižší krajské soutěži jsou nyní poslední a hrozí jim sestup. Týmy Hroznové Lhoty (první v tabulce), Vnorov (3.v tabulce) pouze dokazují, jak bídně na tom zdejší mužský fotbal je.

Několika fotbalovým patriotům se ten stav ani trochu nelíbí a tak se rozhodli, že budou konkurovat stávajícímu fotbalovému výkonnému výboru s cílem, tento stav napravit. ​​​​​​​

Na valné hromadě

Jednou z iniciativ těchto lidí byla myšlenka, že by se měla oslovit radnice, projednáním tohoto problému v Komisi sportu a tělovýchovy. V tomto smyslu také byla podána písemná žádost o jeho projednání.

6.ledna 2023 se konala členská schůze FC Veselí nad Moravou. Účast byla neobvykle vysoká, sešlo se 76 členů z celkových asi 95?. Vzhledem k tomu, že mně není osud zdejšího fotbalu lhostejný, schůze jsem se jako host zúčastnil rovněž. Předem jsem se na webu FC Veselí nad Moravou seznámil s programem a návrhem jednacího řádu klubu. Nenašel jsem tam bohužel ani zprávu o hospodaření, ani rozpočet, tedy dokumenty, které se na valné hromadě projednávaly. To, že tak důležité materiály jsou předkládány až na schůzi samotné a členové nemají možnost se s nimi seznámit předem, je zcela zásadní nedostatek a divím se, že to nikomu nevadilo!

Webu, který byl před 12 lety plný textových a vizuálních informací musím bohužel mnoho vytknout a považuji jej za velice strohý a svou úrovní naprosto nedůstojný klubu, který má tak velkou hráčskou základnu a také jeden z nejlepších ( ne-li úplně nejlepší) fotbalových stánků v kraji. Informační bída, kterou jsem v diskuzi neopomněl zmínit.

Chybí zcela velký archiv historie klubu a množství fotek, které jsem v roce 2007 jako krizový předseda FC pracně sháněl a sestavoval, chybí výstižné komentáře k zápasům, chybí zcela zásadní údaje o hospodaření klubu. Když jsem to rozporoval na schůzi, bylo mně sděleno, že není důvod rozpočet zveřejňovat a jeden ze členů mně jej podával na papíře, abych se s ním prý nyní seznámil. Nedůstojný trapas, který tam zřejmě nikomu nedochází.

O průběhu schůze samotné nemohu rovněž říct nic pozitivního. Na jejím počátku si členové zbytečně chvatně a bez připomínek schválili její program. Zcela zbytečně si omezili dobu diskusních příspěvků, navíc diskuse nebyla možná ani po přečtení zásadních bodů programu, jako je zpráva o činnosti. Řádná diskuse chyběla i ke všem volbám, které tam proběhly. 

Opozičníkům, kteří se ve volbách nového výkonného výboru ucházeli o zvolení, jako alternativa k tomu stávajícímu, ti, kteří měli zájem vyvést mužský tým ze srabu, nebylo ani umožněno představit jejich plány a představy. Valná hromada a její program buďto šité horkou jehlou, nebo záměrně zmrzačené tak, aby se nikdo další neprosadil. Nebyl to jen můj dojem.​​​​​​​

Někteří členové při příspěvcích diskutujících dávali najevo, že je to nebaví, považují to ztrátu času a chtějí být brzo doma. Skoro mám chuť říct, „Jaká valná hromada a přístup členů k ní, takový fotbal“. ​​​​​​​

V FC Veselí nad Moravou je tradičně mnoho šikovných dětí i mládežníků, ale také těch, kteří se jim věnují - jejich trenérů a obětavých rodičů. Jsou zde vychováváni šikovní hráči, kteří však nakonec  bohužel klub opustí, když podlehnou nabídkám těch klubů, které jsou jim schopny nabídnout lepší výkonnostní úroveň, ale často také finanční bonusy, které zde bohužel nemají. Bafuňáři z Kozojídek, či Bzence o tom ví své. Mnoho lidí, kteří se kolem zdejšího fotbalu točí, tato situace mrzí, ale zdá se, že jen tak brzy neskončí.

Článek o valné hromadě a fotografie rovněž zde.


Veselí nad Moravou, 17.ledna 2023

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld