Očima zastupitele – červenec a srpen 2022

Jak to chodí na veselské radnici

​​​​​​​S nemilým překvapením zjišťuji, že mně v rubrice „Očima zastupitele“ chybí pohled na Veselské dění za červenec, a včera už měl být zveřejněn také ten na srpen. Tak se omlouvám těm, kteří jej postrádají.

Můj blog zahrnuly články jiných autorů, kterým jsem rád vyhověl. Jak už jsem mnohokrát uvedl, tento web je tady pro všechny, kteří mají něco na srdci, či na jazyku a chtějí to sdělit ostatním. Bez ohledu na jejich politickou orientaci, samozřejmě! Zveřejnit text pod svým jménem nutně nemusí, pokud se neskryjí v anonymitě zcela. Ale ani to nevylučuji, pokud bude jejich příspěvek slušný a neurážlivý.

Ten svůj dluh teď asi smáznu jedním článkem společným, letním. Jeho tématika však nebude mít s létem mnoho společného, snad jenom to horko v hlavách některých lidí, umocněné možná předvolebními obavami z neúspěchu.

Musím se vrátit ještě jednou ke schůzi 20. finančního výboru, kde se probíralo zejména financování budov A a B, Rezidence Nová tržnice.

Výbor se konal 30. června 2022. Kolik lidí asi četlo zápis z něj, když je v něm na webu města stále ještě uvedeno datum jeho konání 30. května 2022! Nebo je to rafinovaný úmysl?

Poslal jsem den před konáním výboru starostovi Kolářovi i předsedovi finančního výboru Bílkovi dopis, který je zde přiložen. Mysleli byste si, že dopis zastupitele má ve Veselí nějakou váhu? Kdybych na ten výbor nešel a jako první, kdo se hlásil do diskuze, alespoň zhruba neprezentoval jeho obsah, nebyl by tam vůbec zmíněn. Panu Bílkovi nestál ani za to, aby jej v zápise uvedl. Mám za to, že byla jeho povinnost jej zmínit, a to, že se tak nestalo, považuji buďto za jeho selhání, nebo vrcholné pokrytectví a ubohost!

Řekl bych rovněž, že by v tom zápise mělo také  stát, že o tom kardinálním tématu byla nějaká diskuze vedena. Pan Bílek si to ale zřejmě nemyslí, nebo mu to starosta zakázal.

Když už jsme u té diskuze : pominu-li zoufalý emotivní projev MUDr.Bezděkové, který se věcně vůbec netýkal projednávané problematiky a byl motivován pouze tím, že si vůbec někdo dovoluje mít jiný názor a výbuch starosty, který měl z nějakého důvodu nervy na pochodu, byly příspěvky těch pár diskutujících pouze snahou o odvedení pozornosti od nepříjemné problematiky. Nevím, co má společného kvalita investičních akcí, zásluhy a starost místostarosty Boudy o ni, společného s tím obrovským mrháním peněz za nadhodnocenou zakázku na dostavbu budov A a B. Konkrétní odpovědi, či racionální diskuze k mým, v dopise uvedeným poznámkám a bodům jsem se samozřejmě nedočkal. Jen jsem narušil pečlivě připravený scénář schůze, kde bylo vše dopředu nalinkováno. 

Korunu všemu pak nasadila přítomná finanční auditorka, která se vůbec nezabývala finančním aspektem investice, jak by člověk očekával. Mimo její pseudoekonomické, navíc silně pokulhávající argumenty uvedené v zápise, pak obhajovala vášnivě příznivé architektonické dopady výstavby budov A a B na veřejný prostor! Tak toho bych se vskutku nenadál, a z mého pohledu to vrhá špatné světlo a pochybnosti i na její působnost jako auditorky na úřadu všeobecně. Když ještě paní auditorka  korunovala svoji řeč pochvalou městu, které si vzalo úvěr za 2% úrok ve výši 70 milionů na stavbu dnes již hotového bloku C, na peníze vůbec nemuselo sáhnout a tak je "výhodně" uložilo na termínovaném účtu u ČS za 4,5% (-15% daně = 3,8% čistého) v době 16% inflace, nějak mně přešla chuť dále na schůzi prodlévat a po výbuchu hněvu starosty, kdy na mě nepříčetně řval "Vy jste udavač!", jsem i s kolegou Chmelařem odešel. Předtím jsem mu ještě sdělil, že jeho chování není důstojné člověka jeho vzdělání a funkce.

Že předseda finančního výboru pan Vojta Bílek nějak "opomenul" vše uvedené poznamenat v zápise, že jako řídící schůze ponechal oba uvedené nechutné výlevy svých stranických kolegů bez povšimnutí a odezvy, to už pouze dokresluje bídu komunální politiky v našem městě. 


Veselí nad Moravou, 9.srpna 2022

Autor článku : Vilém Reichsfeld