Už i Ty, Bolku?  A kde zůstala Holubová?

Zatím jsem nikde nečetl přesný výklad toho, co vlastně ta demokracie je. Na Wikipedii se přispěvatelé o výklad toho pojmu přou a připomínkují si jej vzájemně. Všichni v této zemi se snad shodujeme na tom, že alespoň prozatím v takovém společenském uspořádání, i když rozděleni na dva tábory žijeme. A každý z těch dvou táborů vidí její ohrožení jinak a v něčem jiném. V čem se ale určitě všichni shodneme je to, že základem demokracie jsou svobodné volby, svoboda pohybu, svoboda slova a z toho odvozená tolerance k odlišným názorům. Mám-li to říct jednoduše a obecně, demokracie je to, co tady před třiceti lety všem chybělo. Jeden z těch tří atributů je ale dnes již opět v ohrožení. Je jím svoboda slova a s ní i ta tolerance k jiným názorům.

„Chceme zdravou demokracii“, hlásal nápis nad hlavní tribunou „Chvilkařů“ při obrovské, možná 300 tisícihlavé demonstraci v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii. Úžasné, něco takového zorganizovat. Ptám se jen, kdo tady určuje diagnózu demokracie a důvody jejího onemocnění? Jen ty stovky tisíc lidí na Letné? A co ty zbývající miliony, kterým Letná nic neříká, nebo si dokonce myslí, že to, co se tam děje není projev demokracie, pokud klade ultimáta, vyhrožuje a uráží. 

Vytýkám zásadně parlamentní opozici a také „Chvilkařům“ to, že pouze oni si osobují výklad slova demokracie, pouze oni si vyhrazují právo zařazovat politické strany a jednotlivce do kategorií demokrat na jedné straně a nedemokrat, xenofob, rasista a podobné tituly na straně druhé. Pouze oni se uchylují k odpornému kádrování, urážení a projevům nenávisti. Pokud někdo může za to, že se lidé od tímto způsobem proklamované demokracie odvrací, tak jsou to právě tito vykladači jediné pravdy, kteří dokáží lidi otrávit a znechutit je. Platí obecná pomůcka k určování toho, kdo není tím, za co se vydává. Ten, kdo nejvíc kritizuje „čecháčkovství“, bývá totiž sám největším „čecháčkem“, to zdůrazňoval i Havel. A podobně je to i s tím škatulkováním s demokracií. Kdo nejvíc postrádá demokracii u jiných, tomu se jí většinou nejvíc nedostává. Demokracie se totiž nedeklaruje, tou se neohání. Tou se obyčejně a neokázale žije. Nakonec s vírou je to stejné. Připomínám klasický citát Voltaira, který dnes většina "demokratů" ráda zapomíná, pokud o něm vůbec ví, protože jeho smysl je základním kamenem demokracie a jeho dodržování nutí k obecné slušnosti, která tady tak moc chybí.

                                 Print screen z webu Seznam.cz jsem převzal i s hrubou gramatickou chybou.

Demokrat proto rozhodně neuráží soupeře, neznárodňuje podniky a nezesměšňuje toho, proti komu protestuje. To je pouze znakem zuřivosti a primitivismu. Takových a v podobném duchu laděných transparentů bylo na Letné vidět mnoho a dokumentuje to pouze nenávist, která v těch byť jinak obětavých a z dálky příchozích lidech bohužel sedí. Když se asi v polovině přenosu z Letné i na jeho konci vyjadřovali k probíhající demonstraci ve studiu ČT24 přítomní, skvělý a nestranný pan Herzmann, Fištejn, Komárek a Dudek z Českého rozhlasu, potvrdili (někteří rozpačitě a zklamáni), že ač z demonstrujících „vyhřezla čistá energie“, zřetelný cíl „Milionu chvilek pro demokracii“ stále chybí. Dopadne to tak, že se hnutí ANO pouze zvednou volební preference a pak "Chvilky" skončí pro vyčerpanost a nezájem příznivců, kteří pochopí, že pokud nechtějí násilí, zbývají pouze svobodné volby. Zatím si to asi v záři reflektorů, omámeni množstvím podobně smýšlejících pouze neuvědomují. Ti, co si to uvědomují, již dávno usilují o změnu pro ně "nespravedlivého" volebního systému, který tak funguje celá desetiletí a najednou, když se nedaří, v něm objevují nedostatky. Hlavně v rozdělení mandátů tak, aby to pro ně bylo výhodnější. A třeba také snížení věku voličů, aby si vylepšili výsledek s pomocí mladých, snadno manipulovatelných lidí. Motto "Jak to jenom udělat, aby Babiš už konečně zmizel ze scény" řeší všichni a zatím nikdo řešení nenašel. Je ale přece tak jednoduché. Je třeba jej porazit v příštích volbách. Pomocí schopných lidí. Nevíte jak na to? Tak to zabalte hloupí a namyšlení papaláši a korytáři a pusťte své funkce těm, kteří ví, jak na to. Příklad : Mladého Klause partajní bos Fiala, který prohlašuje, že prý bude sestavovat příští vládu, ze strany vyhodil, protože žárlil na jeho inteligenci, jasnou myšlenku a tah na branku. Zlikvidoval tak ze žárlivosti soka, kterému měl naopak pozici předat a ten a jemu podobní to mohli dokázat. Manýry komunistického politbyra a sobectví zvítězily. Co na tom, že ODS už zase klesají preference ...

Pan Minář i jeho kolega Roll si své hvězdné okamžiky velmi užívali, přestože Minář deklaroval svoji skromnost. Není přece hloupý a musí mu být jasné, že Babiš jeho požadavkům nikdy nevyhoví. Proč by taky měl? 

Co teď udělá Minář se svým spolkem? Další demonstrace s půl milionem lidí v dubnu 2020? A další požadavky. A zase bez odezvy? A co pak? Další demonstrace a další směšné ultimátum? Půjde s lidmi v červenci do ulic? Potáhnou i na Hrad? Ještě demokraticky, nebo už to vezmou pěkně soudružsky, od podlahy?

Angažmá umělců při podobných příležitostech dobře známe z dob socialismu, nakonec Anticharta je nyní již zase „hořákem“. Nově se kaje plamenný komunistobijec mladý Hrušínský a omlouvá i pochybení táty, kterého prý komanči zlomili a ponížili. Plamenná prohlášení, podpora hereckých kolektivů Městských divadel pražských a recitace na velkých akcích podle vzoru jinak výborné herečky a pěkné ženské Jiřiny Švorcové, nebo také její přítelkyně, nedávno zesnulé Vlasta Chramostové, než převrátila kabát, jsou známé relikty z dob socialismu. Přestože je to u občanstva vždy předem profláknuté, už je zde zase "avantgarda a předvoj zdravých sil ve společnosti, angažovaní umělci“, jak se za normalizace označovali, kteří si to u těch, kteří je měli rádi kvůli jejich kumštu totálně pohnojí. Že to dělali (museli dělat) za dob socialismu, to se dá pochopit a proto jim to lidi prominuli. Tehdy to bylo většinou vynucené a přesto jsou za to ještě dnes vláčeni médii. Ale proč si špiní politikou svoji reputaci umělci dnes, to opravdu nechápu. Myslí si snad, že to s nimi dopadne jinak? Bolkův syn Vladimír je ještě mladý, ale určité povědomí o poválečné historii přece mít musí. Přesto ze sebe tento demokrat vypraví tu hrůzu. Vidle, kosy, palice a hurá na hrad vystěhovat zlého dědka, i s jeho proruskou klikou. Že se k tomu na stará kolena propůjčí jeho tata Bolek, to je teda pro mě šok. Chválabohu, Holubová asi neměla pro jiné záliby, či následnou indispozici tentokrát čas.

Jak to kdysi dávno trefně, a až na malé výjimky univerzálně formuloval filozof a spisovatel Ladislav Klíma : "Žmolek z prdele statného drvoštěpa má větší cenu, než celá dnešní česká inteligence a herecká scéna.“  On ten Klíma sice byl velký svéráz, ale k takovému výroku měl zřejmě dobré důvody. Tu hereckou scénu dodávám já, snad se k inteligenci hlásí.

Bábovka Babiš (tak jej nazval Minář proto, že se s ním odmítá střetnout v diskuzi) může být v pohodě. Tohle opravdu nikam nepovede, z tohoto mraku pršet nebude!

Havel řekl, že „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Naprosto s ním souhlasím. Stav po třiceti letech je ale bohužel takový, že s pravdou to pokulhává v obou táborech a nenávistí překypují ti, kteří jí zničili i svátek, který měl být oslavou boje proti ní! ​​​​​​​

Po tom přenosu z Letné a malé procházce s naší fenkou Betynkou jsem si sedl před napsáním těchto řádků k počítači a pustil si z YT nádheru, kterou speciálně v tomto provedení již dávno znám, ale zapomenutou jsem ji teprve včera znovu náhodou objevil a uložil si ji. Schválně nepíšu píseň, protože tam nejde pouze o tu nádhernou hudbu a zpěv. Jde také o ten krásný zážitek a povznesení z těch dvou skvostných lidí, o tu symbiózu, vzájemnou úctu a radost. Radost pro obrovskou potěchu posluchačů i svou. Doufám, že mně dáte za pravdu a přeji vám u toho pěkný zážitek.


Ve Veselí nad Moravou, 19.listopadu 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld