Přestávám věřit společnosti Wessels s.r.o., že to s našim zámkem myslí tak, jak prezentují, tzn. že ho opraví a že zde budou provozovat 4 hvězdičkový hotel.
Vše začalo slibně, po letech chátrání koupila zámek před více než 10 lety firma Wessels s.r.o., uvedla se smělými plány, započal archeologický průzkum, tuším v roce 2009 přišla všem veselanům do schránky novoročenka, kde na přední straně byla vyobrazena vizualizace výsledné podoby veselského zámku po přestavbě. Po nějakém tom roce začaly hádky s radnicí kvůli nové vodní elektrárně a společnost postupně mizela z veselské scény, zámek chátrá a chátrá, situace už delší dobu stagnuje a nezdá se, že by se to někam posouvalo. Nedávno, 11.9.vydala firma na svých stránkách http://www.wessels.cz (a o den později byl ten samý článek uveřejněn na stránkách http://www.veseli-nad-moravou.info) prostřednictvím paní Evy Hamašové nejnovější vyjádření k situaci okolo zámku, kde, jak jsem pochopil, svou nečinnost svaluje na nekorektní jednání ze strany města.
Zámek v pohledu od jezu, třicátá léta 20.století
Dokážu pochopit, že s městem měli spory ohledně nové turbíny a úpravy krajiny, která by mohla narušit jejich záměry, dokážu pochopit, že jejich požadavky mohly být oprávněné a že jim nebylo podáno dostatečně věrohodné vysvětlení a že kvůli tomu přestali s pracemi z obavy ze znehodnocení své investice. Nerozumím ale, proč nic nedělají i nyní, kdy vznik nové elektrárny už dávno nehrozí a tím, že jim soud dal za pravdu, už ani v budoucnu hrozit nebude. Jak uvádí na svých stránkách, chtějí mít ze zámku 4* hotel s restaurací, konferenčními prostory a s muzejní částí (http://www.wessels.cz/Wessels_wessels.html), tzn. chtějí ho využívat ke komerčním účelům, tedy kvůli zisku. V době, kdy jim tedy nehrozí dřívější nebezpečí, se sami okrádají o zisk svou nečinností a argumentují několik let starými špatnými zkušenostmi při jednáním s městem? To přece nemá logiku. Ve svém vlastním zájmu, pokud to teda myslí tak jak nám tvrdí, by měli hledat řešení, jak dospět s městem aspoň k „dohodě o neútočení“, aby co nejdřív mohli mít ze zámku zisk, proto ho přece kupovali. Dělat 4 roky uražené a čekat, že se možná někdy v budoucnu změní vedení, je sázka na dost nejistou kartu a v době, kdy se snad už podnikatelé poučili z divokých devadesátých let, je tento způsob jednání těžce pochopitelný.
V článku na těchto stránkách ze dne 11.9.2018 s názvem Kdo tahá za otěže na veselské radnici?, v kauze první p. Reichsfeld uvádí, že majitelé do zámku vrazili cca 20 a více milionů (nevím, jestli se do této částky počítá jen zámek nebo i ostatní budovy, které byly společnosti pronajaty), a proto jim nemohou být vyčítány nečestné úmysly. Je chvályhodné, že se udělal archeologický průzkum, že se snažili shromáždit původní mobiliář a dělali nebo dělají asi i další věci, o kterých nevím. Zkusme však použít trochu jednoduché matematiky. Pokud by do zámku investovali stávající rychlostí, tzn. 20 milionů za 10 let, kdy by mohl být celý zámek konečně opraven? V roce 2100? Spíš 2200, ne-li později. A to za idylického předpokladu, že se stav budovy už nebude zhoršovat, což je představa dosti naivní. Tímto tempem dřív spadne než by se podařila opravit. 20 milionů za 10 let je u rekonstrukce, jejíž náklady se pohybují v řádu sta milionů, opravu málo a spíš než o dobrých úmyslech nynějších majitelů to vypovídá o jejich bezradnosti či o vytváření si alibi. To jsou ale jen mé spekulace, pravé úmysly vlastníků neznám.
Ale dejme tomu, třeba majitelé opravdu mají dostatek prostředků, které chtějí do oprav svých nemovitostí vložit a rány, které si do eg při jednání s představiteli města obě strany zasadili, jsou tak hluboké, že nejdou přemostit. Jsme jenom lidé, i tohle se může stát.
Letmo jsem hledal zprávy o zámku v Dalešicích, druhém velkého objektu, který firma vlastní. Poslední článek jsem nalezl v internetovém vydání třebíčského deníku ze dne 25.4.2015
Vypadá to velmi podobně, koupě zničeného zámku, plán přestavby na hotel, nějaké drobnější úpravy a potom ticho po pěšině. Články s pozdějším datem jsem již nenašel, proto jsem poprosil o vyjádření přímo vedení obce Dalešice a dne 26.9.2018 mi poslali tento e-mail:
Dobrý den pane Pazderka,
bohužel od roku 2015 se na zámku v Dalešicích nic nového neudálo. Zámek je uzavřený a chátrá. Po vyjádření pana Hamáše s kterým jsem se v létě letošního roku setkal, má v plánu v příštím roce 2019 začít s opravou zámku Dalešice. Musíme doufat, že to bude pravda.
S pozdravem
Jaroslav Zadražil
starosta městyse
(ve svém e-mailu jsem položil dotaz, zda-li můžu reakci vedení městyse veřejně publikovat, odpověď nebyla ani pozitivní ani negativní, vyložil jsem si to tak, že můžu. Doufám, že tím panu starostovi Zadražilovi nepůsobím žádnou škodu a že nejednám proti jeho vůli)
Takže počátkem roku 2015 se s dalešickým zámkem nic nedělo, protože hodně energie firma věnovala zámku ve Veselí a zahraničním projektům. Řešení problému ve Veselí se už několik let nevěnuje žádná energie a stejně ani v Dalešicích z toho nemají prospěch. Jen připomínám, že místní zámek má po rekonstrukci sloužit také ke komerčním účelům, tzn. čím dřív bude oprava hotová, tím líp pro majitele. V jedné obci se nic nedělá, protože existují neshody s radnicí, v druhé obci tyto neshody nemají, ale výsledek je stejný, nějaké počáteční úpravy a pak velké nic.
Myslím si, že dřívější neshody s městem společnost Wessels s.r.o. používají jenom jako záminku pro svou nečinnost. A proto nevěřím, že Wessels s.r.o. to s rekonstrukcí zámku myslí vážně.
Vlastimil Pazderka
Veselí nad Moravou, 29.září 2018