Doprava ve víru událostí, přesto bez dobrých vyhlídek!       Aktualizováno

Poslední článek na těchto stránkách týkající se dopravy V dopravním dění přihořívána téma největšího problému našeho města a upřesním-li to, pak tedy tranzitní dopravy od Uh.Hradiště až po Hodonín, se zde objevil 14.února 2019. Ten byl ze dne na den aktualizován kvůli turbulentním změnám týkajících se zpoplatnění silnic I.třídy. V našem regionu se to týkalo obavy ze zpoplatnění silnice I/50 z Holubic u Brna (napojení na dálnici D1) přes  Uh.Hradiště a Uh.Brod, až k hranicím se Slovenskem. To bylo ještě za ministrování veselského rodáka Dana Ťoka, který to koncem dubna vzdal a jeho nástupcem se stal Vladimír Kremlík.

Od té doby se již na záměru zpoplatnit zmíněnou silnici nic nezměnilo a tak bude její zpoplatnění od počátku roku 2020 realitou. Zpoplatněné úseky dálnic a silnic I.třídy (pouze vozidla nad užitnou hmotnost 3,5tuny) již visí na portálu Ministerstva dopravy ČR. Zda se naplní obavy z převedení části těžké dopravy ​​​​​​​kvůli poplatkům na silnici I/54, tedy také přes naše město tak ukážou první týdny a měsíce tohoto režimu dopravy. Můžeme si u toho pouze postesknout, jak vážně jsou brány ze strany vlády připomínky a obavy Svazu měst a obcí, který zastřešuje místní samosprávy naší země. K tomuto tématu také zde (přidáno 1.ledna 2020)..

Hotová dálnice D55 - směr Hulín, Přerov

Staveniště dálnice D55 mezi Napajedly a Otrokovicemi

Na dálnici D55 se mezitím pracuje. Kdo přijíždí od Napajedel k Otrokovicím, má možnost práce sledovat. Otrokovicím můžeme pouze závidět. Jejich tranzitní, především kamionová doprava se totiž po dokončení tohoto úseku vyřeší.

Obce ležící od Otrokovic jižněji se zato musí obrnit trpělivostí. Zejména ty, ležící mezi Starým Městem a Moravským Pískem. Stavba tohoto úseku dálnice D55 se sice připravuje a čas od času se na portálu města můžeme dočíst o stavebním řízení k tomu, či onomu drobnému objektu, budovanému v rámci této stavby ve správním obvodu našeho stavebního úřadu.

Pozorovatel tak může nabýt dojmu, že věci mají svůj zdárný průběh. Sice pomalý, ale přece jen je tady nějaký vývoj. Bohužel pouze do doby, než zjistí, že jsou zde síly, které si vždy najdou záminku k tomu, aby záměru, který má lidem usnadnit život, hodily klacek pod nohy.

Ekologická organizace Děti Země se odvolala proti rozhodnutí ministerstva dopravy a Městského úřadu Staré Město. Městský úřad totiž povolil vykácet 47 stromů a keře na ploše 95 m2, aniž by se zabýval našimi připomínkami,“ napsal předseda Dětí Země Miroslav Patrik.​​​​​​​ Rozhořčení ochránců přírody se jistě dá pochopit, škoda zeleně. Ta, o kterou jde, v tomto případě, zřejmě musela ustoupit výstavbě. Ale je opravdu nutné, aby kvůli tomu bylo připomínkováno a zásadně zdrženo rozhodnutí, které má mít pozitivní dopady na kvalitu života v několika obcích? To se opravdu nedalo vyřešit smírně?

Výřez z portálu Mapy.cz - stav 6.července 2018

Výřez z portálu Mapy.cz - stav 30.prosince 2019

Doposud tady byla řeč pouze o výstavbě, či problémech týkajících se dálnice D55 přicházející od severu až po Moravský Písek. Dovolil bych si říct, že přes všechny obtíže a léta zpoždění, se kterými se začíná stavět, se zde již začíná objevovat záblesk světla na konci toho pověstného tunelu. Ten bohužel zatím obrazně končí u Moravského Písku a dál, dál už je pouze velké Nic. Informace, které mám o tomto úseku nejsou bohužel zrovna optimistické a zdá se, že příprava tohoto úseku dálnice D55 by se dala označit slovem liknavá, pokud vůbec nějaká je.

Smutným dokladem toho, v jakém stádiu je příprava úseku D55, je rovněž skutečnost, že oproti situaci uvedené v článku z 6.července 2018, tato dálnice již na aktuální mapě serveru Mapy.cz nefiguruje! Ta změna má jistě své, pro nás smutné opodstatnění. Před léty se tradovalo, že uvedení tehdy ještě rychlostní komunikace R55 do provozu je reálné kolem roku 2035, spíše ale 2035+, tedy po něm. Odhady se tehdy sice střílely od pasu, ale to, že ani lidé z oboru k tomu dnes nejsou schopni sdělit něco konkrétnějšího, zavdává důvody k pesimismu. A k tomu jsou zde ještě Děti Země, které čekají na tučné sousto v trase, která je z jejich pohledu ekologicky velice problematická.   

Aktualizace 11. ledna 2020 

"D55. Konkrétní termín už má i výstavba D55 na území Jihomoravského kraje. Přestavba stávající silnice I/55 mezi Rohatcem a Břeclaví včetně napojení na D2 a břeclavský obchvat má začít v roce 2023.

Senátorka Anna Hubáčková považuje tento termín za reálný. Přípravy ale nekončí. „Už teď je potřeba vyjednávat detaily ke sjezdům do jednotlivých obcí,“ sdělila.

​​​​​​​V úseku mezi Rohatcem a Moravským Pískem na Hodonínsku je podle ní zatím problém s průchodem přes Bzeneckou doubravu."

Toto je citace z článku v Hodonínském deníku z 10.ledna 2020. Pro náš region z toho bohužel nevyplývá žádná změna.


Ve Veselí nad Moravou, 31.prosince 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld